Zadejte hledaný výraz...
Jakub Glos
Webtrh.cz
Vývoj webových stránek na WordPressu a proklientský přístup pro freelancery
Třídenní infromacemi nabitý prezenční + online kurz v Praze od Webtrhu pouze za 2 871 Kč
Více informací

Blíží se konec populárního TikToku?

V Indii už skončil, v HongKongu také a ve Spojených státech o tom uvažují. TikTok se o přes rostoucí popularitu dostává do centra geopolitických sporů. O této aplikaci však vycházejí najevo stále nové, a ne zrovna pozitivní informace.

Podle dostupných dat si TikTok, aplikaci vlastněnou techologickým gigantem ByteDance, stáhly už více než dvě miliardy lidí po celém světě. Za první čtvrtletí roku 2020 byla vůbec nejstahovanější aplikací na celém světě.

Týdeník Respekt letos v lednu uvedl, že TikTok má v Česku přibližně 700 tisíc uživatelů. Ze statistik CzechCrunche vychází, že nejodebíranější čeští tiktokeři mají přes půl milionu odběratelů.

Konec v Hongkongu

TikTok už nemohou používat obyvatelé Hongkongu kvůli nedávno přijatému zákonu o národní bezpečnosti, který totiž mimo jiné zbavuje Hongkong internetových svobod, které doposud měl oproti pevninské Číně. Vedení čínské společnosti ByteDance v pondělí oznámilo, že na základě nedávných událostí se rozhodli TikTok v Hongkongu zastavit. Podle vedení společnosti bude úplné ukončení aplikace trvat několik dní. Více se dočtete zde

Konec v Indii

Aplikace TikTok byla na začátku července zakázána indickou vládou a společně s ní i další desítky aplikací pocházejících z Číny. Důvodem byly ozbrojené střety obou asijských zemí na hranicích. ByteDance tak na digitálním trhu ztratil podstatnou část svých uživatelů. Indie zakazuje TikTok a další čínské aplikace

Úvahy v USA

Krok Indie podpořil v pondělí americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo, který uvedl, že Spojené státy také uvažují o zákazu TikToku a jiných čínských sociálních sítí. Prezident Donald Trump jeho slova potvrdil o den později. USA zvažují zákaz čínských aplikací včetně TikToku

Americká vláda již dříve TikTok obviňovala z poskytování dat o svých uživatelých čínské vládě. Mluvčí TikToku se však brání tím, že společnost je v USA vedena americkým CEO a data čínské vládě nikdy neposkytl. TikTok také tvrdí, že všechna data o svých uživatelích má serverech v Singapuru, nikoliv v Číně. Aplikace samotná není v Číně dostupná, místo ní tam funguje jeho sesterská aplikace zvaná Douyin, která je ovšem taktéž vlastněna koncernem ByteDance.

O stejném kroku uvažuje i Austrálie

Američtí zákonodárci volají už od podzimu po prošetření vztahu ByteDance a čínské vlády. Z obav před bezpečnostním rizikem zakázaly používání TikToku i mnohé americké vládní agentury a složky armády a stejný krok jako Indie zvažuje také Austrálie.

Problémy TikToku

Přestože společnost ByteDance tvrdí, že své uživatele nesleduje, nedávná aktualizace systémů iOS odhalila, že to není tak úplně pravda. TikTok měl totiž přístup ke clipboardu vlastníka telefonu bez jeho vědomí. Aplikace si tak mohla číst cokoli, co si uživatel do své nástěnky zkopíroval.

Dalším problémem je i cenzurování videí s politicky citlivým obsahem týkajícího se například situace Ujgurů v Sin-ťiangu. Na konci roku 2019 se společnost ByteDance za smazání videa, které o situaci v Číně hovořilo, omluvila.

Zdroj: cnn.com; czechcrunch.cz; blog.avast.com


Vydáno
10. 7. 2020
Tagy